If you can't view our newsletter, please click here
|
PROMOVAX projekt egy 3 éves, EU által finanszírozott (2010-2013) program, amely a migráns populációk immunizációjának javítását célozza Európára fókuszálva
|
A kiadvány tartalmából:
1. A PROMOVAX projekt 5.workpackage-ében, az Európában, valamint a bevándorlás szempontjából klasszikus célországok úgy, mint az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában, és Ausztráliában alkalmazott, migránsok immunizációját célzó programok összegyűjtésére és értékelésére került sor. A leghasznosabbnak ítélt, u.n. ’best practice’ programok gyűjteménye elérhető a projekt honlapján.
2. Az leghasznosabbnak ítélt programok, valamint a 4. munkacsomagban elvégzett védőoltással kapcsolatos igényfelmérés, továbbá „az EU-ban tartózkodó migránsok eredetének és az immunizációhoz való hozzáférésének feltérképezése” alapján egy, a migránsok immunizációjára vonatkozó ajánlás került kidolgozásra. Az ajánlás rövid összefoglalását is tartalmazza jelen hírlevelünk.
|
3. Végül, erőfeszítéseinknek köszönhetően - amely releváns projektek és kezdeményezések bemutatására irányult - többet is megtudhat, a migráns populációt érintő kérdésekben hosszú múlttal és kiterjedt tapasztalatokkal rendelkező, Amerikai Egyesült Államokbeli partnereink által összegyűjtött és értékelt immunizációs gyakorlatról.
4. A negyedik partnertalálkozó áttekintése.
|
1. Migráns vakcináció - a leghasznosabbnak bizonyult gyakorlatok az EU-ban:
A PROMOVAX Konzorcium 33 olyan programot azonosított, amely megfelelt a 'Migrant Vaccination Best Practice Evaluation Tool' értékelési és pontozási szempontrendszerének.
A leghasznosabbnak/ legértékesebbnek bizonyult gyakorlatok indexált gyűjteménye már elérhető a
http://www.promovax.eu/index.php/promovax/vaccination/vac3
|
2. Ajánlások a migráns immunizációra vonatkozóan:
A jelenleg is folyamatban lévő, migránsokat célzó immunizációs programok- az EU egészére kiterjedő - összegyűjtése és analízise alapján a PROMOVAX Konzorcium azokat ajánlja országos vagy EU régió szintű bevezetésre és/ vagy adaptációra, amelyek teljesítik a következő kritériumokat:
- A hatékony migránsokat célzó vakcinációs program folyamatos és fenntartható kell, hogy legyen és figyelembe kell vennie a célcsoport elérhetőségének lehetőségeit is (pl. Védőoltást szolgáltató klinikák rugalmas nyitva tartási idővel, vagy a szolgáltatások legyenek elérhetőek délután vagy este).
- A nyelvi akadályok gátolják az egészségügyi szolgáltatások hatékony kihasználását. Ezeket a nyelvi akadályokat tolmácsok segítségével lehetne megoldani. A tolmácsok alkalmazásának költségei azonban sajnos nehezítik a program beveztetését. Továbbá, amennyiben lehetséges, kifejezetten hasznosnak bizonyul, ha az egészségügyi személyzet es az orvosok is beszélik a kisebbségi csoportok nyelvét, különösen azokon a területeken, ahol a hivatalos nemzeti nyelv ismerete korlátozott.
- Az immunizációs programoknak figyelembe kell venniük a kulturális sokszínűséget; a a nehézségek áthidalására kulturális mediátort kell alkalmazni. A kulturális mediátor szerepe túlmutat a fordításon. A sikeres, migránsokat célzó vakcinációs programokban a megfelelően képzett kulturális mediátorok oktatóként, támogatóként, ill. segítőként működnek közre az egészséggel, egészségügyi ellátórendszerrel kapcsolatos kérdésekben a migráns családok segítése érdekében.
- A hatékony oltási programokkal szemben az egyik legfőbb akadályt a költségek jelenthetik. Az immunizációhoz való hozzáférés javításának érdekében a védőoltásokat ingyenesen kellene biztosítani a bevándorlók számára. A sikeres immunizációs kezdeményezések finanszírozását jó lenne, ha többféle forrásból lehetne biztosítani.
- A jól megtervezett programnak olyan védőoltásokat kellene biztosítania, amely figyelembe veszi az egyéni sajátosságokat/ igényeket is minden migráns esetében.
- A védőoltási programok sikerének mértékét központi és területi szinten is vizsgálni és értékelni kellene a tevékenységek minőségének és eredményének szempontjából (kimeneti mutatók, mind kvantitatív, mind kvalitatív szemszögből).
- A migránsok egészségi és társadalmi-gazdasági státuszát illető adatgyűjtés és kutatás nélkülözhetetlen ahhoz, hogy egy részletesebb és reálisabb képet kapjunk a célcsoport helyzetéről.
- Javasolt a regisztrációs tevékenység és az immunizációs adatkártya használata annak érdekében, hogy megkönnyítsék az eredmények további értékelését, valamint lényeges szerepük lehet egy konzisztens migráns egészségügyi adatbázis létrehozásában is.
|
3. The Migrant Clinicians Network - A leghasznosabb gyakorlati modell bemutatása a migráns immunizáció területén
A Migrant Clinicians Network (MCN) valamennyi tudományterületről, több mint 10 000 Amerikai Egyesült Államokbeli egészségügyi dolgozót foglal magába, akik a vándorló, szegénységben élő rétegek igazságos egészségügyi ellátását támogatják. Az elmúlt 20 évben számos, e tevékenységet támogató, nagyszabású kezdeményezés született a célkitűzések megvalósítása érdekében, mint például a migráns-centrikus immunizáció elérhetővé, biztonságossá tétele, oktatása, és megvalósítása. Az MCN központi irányítással működik több mint 700, államilag finanszírozott klinika, valamint sok más egészségügyi intézmény, közösségi szervezet és egyetem részvételével.
A legutóbb megvalósított program során – az atlantai Centers for Disease Control (CDC) együttműködésével - a bevándorlók immunizációs rátájának nemzeti, állami és helyi szinten való javítását tűzték ki célul. A spanyol ajkú bevándorlók által “promotoras”-nak nevezett közösségi egészségügyi dolgozók a klinikákon, valamint a mexikói konzulátusokon kaptak helyet. A célcsoport kulturális hátterének megfelelő védőoltással kapcsolatos oktatást biztosítottak és oltási kampányokat szerveztek vagy hozzáférést biztosítottak a helyi klinikai ellátáshoz. A védőoltásokkal megelőzhető betegségeket és immunizációs kérdéseket célzó, alacsony műveltségűeknek szóló fotónovellákat (comics), valamint a kulturális háttérnek megfelelően összeállított DVD-ket szerkesztettek és terjesztettek országszerte.
A klinikusoknak szóló útmutatók segítséget nyújtanak a vándorló közösségek helyi immunizációs arányának mérésében, az utazók és bevándorlók speciális immunizációs szükségleteit célzó oktatásban, a bevándorlókra irányuló gyorsított vakcinációs ütemterv kialakításában és az alacsony műveltségűeknek szóló, páciensorientált, élethosszig tartó immunizációs ellátásban.
A szervezet új tevékenysége az influenza elleni oltási kampány és a TdaP (dTap), szamárköhögés elleni vakcinával végzett u.n. “CoCooning” stratégia összekapcsolását foglalja magába. Ez a munka válaszul szolgál az egészségügyi egyenlőtlenségekre. Felmérések szerint az idős spanyol ajkú bevándorlók kapnak influenza elleni védőoltást a legkisebb eséllyel. A 2010-es kaliforniai szamárköhögés-járvány 10, spanyol nyelvterületről származó csecsemő életét követelte, továbbá egy Washington állambeli bevándorló csecsemő halálát okozta. Ez az új kezdeményezés az Egyesült Államokban található mexikói konzulátusokra fog koncentrálni, méghozzá a hagyományos egészségügyi intézményrendszer oldaláról. A kutató munka és a vakcinák munkahelyen és lakóhelyeken való biztosítása is része az MCN jól bevált módszereinek.
További részletekért és az ingyenesen elérhető védőoltási anyagokért kérjük, látogasson el a
http://www.migrantclinician.com
oldalra és vegye fel a kapcsolatot Dr. Jennie McLaurin-nal a jmclaurin@migrantclinician.com keresztül.
|
|
4. PROMOVAX partnertalálkozó
A PROMOVAX projekt 4. találkozójára Athénban került sor a projektben részt vevő partnerek, valamint meghívott együttműködő szervezetek és szakértők részvételével. A találkozó legfőbb célkitűzése az egészségügyi szakembereknek és migránsoknak szóló, a migránsok vakcinációját támogató oktatási anyagok fejlesztése volt. A rendezvényre az WHO Európai Irodájának, az IOM és az ECDC szakértőinek, valamint az Ethno-Medical Center (Németország) és a Migrant Clinican Network (USA), az egészségügyi módszertani ajánlás csomag (eszköztár - toolkit) fejlesztéséért felelős szakemberei kaptak meghívást, hogy tapasztalataikkal hozzájáruljanak a projekt sikeréhez.
|
PROMOVAX Találkozók
EU-szintű workshop
EU-szintű workshop kerül megrendezésre Brüsszelben 2012. június 28-29-én
4. partnertalálkozó
PROMOVAX – 4. partnertalálkozó – Athénban (Görögország) került megrendezésre 2012. március 5-én
|
PROMOVAX Hírek
2nd National Conference of the Forum of Public Health and Social Medicine, Larissa, Greece, 25-27.11.2011
A PROMOVAX-ról szóló előadást Dr. Eleni Patrozou készítette
|
PROMOVAX Konzorcium
A PROMOVAX partnerség magába foglal 11 társult partnert 8 országból és 12 együttműködő partnert 11 országból.
Fő Partner:
• Institute of Preventive Medicine, Environmental and Occupational Health, Prolepsis – Görögország
|
|
Társult partnerek:
• Technische Universität Dresden – Németország
• Universitá degli Studi di Sassari – Olaszország
• The SINTEF Foundation – Norvégia
• Nofer institute of Occupational Medicine – Lengyelország
• University of Zagreb, Medical School – Horvátország
• RUBSI – Research Unit in Behaviour and Social Issues – Ciprus
• University of Pécs – Magyarország
• Universitá degli Studi di Milano – Olaszország
• Istituto Superiore di Sanitá – Olaszország
• Cyprus University of Technology – Ciprus
|
Együttműködő partnerek:
• Public Health Institute – Albánia
• Baskent University –Törökország
• Hospital de Sabadell. Consorci Hospitalarai Parc Tauli'. Universitat Autonoma de Barcelona – Spanyolország
• Institute of Occupational Health – Szerbia
• WHO/Europe Occupational Health – Németország
• WHO/Europe Communicable Disease Units – Dánia
• Alpert Medical School of Brown University – USA
• IOM – Migration and Health Division (MHD), Brussels – Belgium
• Institute of Epidemiology, Preventive Medicine and Public Health – Görögország
• National School of Health. Instituto de Salud Carlos III. Ministry of Science and Innovation – Spanyolország
• European Center for Disease Prevention and Control (ECDC) – Svédország
• National Centre of Infectious and Parasitic Diseases (NCIPD) – Bulgária
|
|
|